«Συνάντηση με μια ξεχωριστή μέλισσα»

Συνεργασία των μαθητών της Α΄τάξης

Μετά από τη γνωριμία μας με το πρώτο ρομπότ της αρχαιότητας, τη Θεραπαινίδα, είχαμε μια απρόσμενη συνάντηση με ένα σύγχρονο ρομπότ στο σχολείο μας. Το φιλοξενήσαμε και ταξιδέψαμε μαζί του σε γόνιμα μαθησιακά μονοπάτια, καθώς η  βιωματική μάθηση ενισχύει -μέσα από την εμπειρία- τη σύνδεση της γνώσης με την καθημερινή ζωή και την κοινωνική πραγματικότητα. Μαθησιακή διαδικασία στην οποία συμμετέχουν η βούληση, το συναίσθημα και η νόηση.

Αλλά ας σας γνωρίσουμε την Beebot.

Πρόκειται για ρομποτικό σύστημα εδάφους που μπορεί να δεχτεί έως 40 εντολές από πλήκτρα κατεύθυνσης τα οποία μπορούν να την κινήσουν μπροστά, πίσω, αριστερά και δεξιά (αφού προγραμματιστεί από τα παιδιά). Με το πλήκτρο GO ξεκινά η εκτέλεση του προγράμματος ή της εντολής. Η Bee-Bot κινείται σε ειδικά σχεδιασμένες και βαθμονομημένες πίστες, καθώς το «βήμα» του ρομπότ είναι 15 εκ., διαμορφωμένες κατάλληλα για το μαθησιακό περιβάλλον και θέμα για το οποίο προορίζονται. Πίστες που κατασκευάστηκαν ειδικά για την επίτευξη των στόχων των μαθημάτων του Δημοτικού Σχολείου.